مجله‌ی سرخوشی

عملیات زیر-زمینی

نیما بهره‌مند

عملیات زیرزمینی (۱۳۹۵) مجموعهٔ‌ای حاوی هشتاد فریم عکس و یک ویدیو از نیما بهره‌مند است. این مجموعه بر تغییرات معماری شهری در چهارراه ولیعصر شهر تهران تمرکز دارد.

نرده‌کشی‌های چهارراه ولیعصر، به بهانه حفظ امنیت شهروندان، نظارت بر رفت‌وآمد و واکنش‌های اجتماعی رهگذران را تسهیل کرده و با هدایت آن‌ها به زیرگذر، کلاً از سطح خیابان پاکشان می‌کند. آنچه برای این پروژه اهمیت دارد، نشان دادن وضعیت سلطه در فضاهای شهری و مقاومت پرسه‌زن، به عنوان نماد مقاومت شهری، برای نگه‌داشتن بدن خود در سطح خیابان است.

Underground Operation - Nima Bahrehmand

نیما بهره‌مند با قرار دادن یک دوربین با فریم ثابت در چهارراه ولیعصر، به ثبت نماهایی پرداخت که شامل نرده‌های حائل، علائم ترافکی، صندوق صدقات، پرچم‌ها و ساختمان تئاترشهر در پس زمینه و درنهایت خود هنرمند می‌شد که مانند دیگر عناصر، ثابت ایستاده است.

نیما بهره‌مند (م ۱۳۶۴، کرمان) هنرمند چندرسانه‌ای است. او مدرک کارشناسی‌اش را از دانشگاه هنر کرمان و مدرک کارشناسی ارشدش را از مدرسه هنر شهر گنت، بلژیک گرفته است. بهرهمند در سال ۱۳۹۵ به آمریکا مهاجرت کرد و در مقطع کارشناسی ارشد در رشته «استودیو آرت» دانشگاه تکزاس در آستین تحصیل کرد. او هم‌اکنون دانشجوی دوره دکترا در دانشگاه کلرادو است.

وب سایت شخصی نیما بهره‌مند