مجله‌ی سرخوشی

کیسه‌های پلاستیکی

ولفرام هان

مجموعه عکس کیسه‌های پلاستیکیِ ولفرام هان، هنرمند ساکن برلین، واریاسیون‌های چندشکلی از یک شی همه‌جا حاضر را نشان می‌دهد: یک کیسه‌ی خرید ساده و تک‌رنگ. کیسه‌های پلاستیکی به تصویر کشیده شده توسط خود عکاس در گردش‌های بی‌شماری که در مناظر شهری برلین داشته، جمع‌شده‌اند. این کیسه‌ها، جهان کوچکی را باز می‌کنند که به‌رغم آنکه همیشه جلوی چشممان است، معمولاً به آن توجهی نمی‌کنیم. کیسه‌های هم‌شکل – در معرض اثرات آب و هوایی، رفت‌وآمدی و محیطی – به شکل موجودات مستقلی تکامل می‌یابند و وفور چشمگیری از اشکال و استتیکهای غافلگیرکننده‌ای را به نمایش می‌گذارند.

روش ولفرام هان برای قرار دهی کیسه‌ها در تصاویر، به نمایش علمی گونه‌های جانوری و گیاهی در پس‌زمینه سفید ارجاع دارد. بدین ترتیب، او رویکردی را اتخاذ می‌کند که از منظر استعاری، می‌توان  باستان‌شناسی دانست. او مانند یک ناتورالیست، لایه‌های اجزای ناپیدای محیط شهری خود را موردبررسی قرار می‌دهد و شواهدی شیوا از نیروهای موجود در آن‌ها را می‌یابد. همان‌طور که کاترین مالابو، فیلسوف فرانسوی، در متن همراه کتاب مجموعه عکس وولفرام هان به‌درستی ذکر کرده است: «ماده تحت تأثیر عوامل محیطی، انفجار بالقوه‌ی فرم را تجربه می‌کند و این امر بازتاب‌دهنده پویایی زندگی است.» (کتاب «بیرون»، انتشارات Vexer Verlag در سال ۲۰۱۵)

ولفرام هان، در سال ۱۹۷۹ در شهر کریلزهایم آلمان متولد شد و اکنون در برلین عکاسی و زندگی می‌کند. او در دانشگاه علمی‌کاربردی پوتسدام و در دانشگاه هنر فولک‌وانگ در شهر اسن آلمان به تحصیل در رشته عکاسی پرداخته است. شهرت هان به خاطر مجموعه‌ی پرتره‌هایش «اتاق بازی بی‌افسون (۲۰۰۶)» و «به‌سوی نور (۲۰۱۱-۲۰۰۹)» است که هردو پس از سر وکله زدن اغلب شدید و طولانی با سوژه‌ها تهیه شده‌اند، همچنین مجموعه‌ی «بیرون (۲۰۱۵-۲۰۱۴)»، که درباره شکل و رنگ کیسه‌های یک‌بارمصرف است. هان با نشریات مختلف کار کرده‌‌است، بورس‌های تحصیلی متعددی گرفته و نامزد دریافت جوایز مختلفی شده است، از جمله آن‌ها: تصویر سال یونیسف (۲۰۰۷)، جایزه ورلد پرس فتو (۲۰۱۱) و جایزه فتوبوک آلمان
(۲۰۱۷).

صفحه‌ی اینستاگرام ولفرام هان 
لینک به کتاب «بیرون»