مجله‌ی سرخوشی

«خواب برادر مرگ است!»

رضا شریفی

«خواب برادر مرگ است!» مجموعه‌ عکسی از رضا شریفی است که در سال ۱۳۹۵ کار شده است.دوگانه‌ی خواب بی‌دغدغه و حضور بی‌مقدمه در فضای عمومی، با گذشت چند ماه پر ماجرا اکنون برای بسیاری از ما، دور از دسترس می‌نماید.

در مدت سه ماهی که به دلیل مشکلات ستون فقرات روی تخت خوابیده بودم، معنای خوابیدن برایم تغییر کرده بود: خواب برایم برادر مرگ بود: با دیدن کسی که خوابیده توجهم جلب می‌شد، ضربان قلبم ریتمش تغییر می‌کرد و حتا خواب‌هایی می‌دیدم راجع به تصویر خوابیده‌ی خودم، چه با چشمِ ذهن و چه در رویا.خوابیدن برایم مردن بود و فرد خوابیده را همچون پیکری می‌دیدم بی‌جان. این تصاویر همچون سلف‌پرتره‌هایی هستند که بر گرفته از چشمِ ذهن و ترکیب آن با چشمِ سَر است و در طی سه روز متوالی در پارک لاله (جایی که در دوران کودکی مادر بزرگم مرا به آنجا می‌برد) تهیه شده است.

رضا شریفی | عکاسی آنالوگ | ۲۰ در ۳۰ سانتی‌متر  | ۱۳۹۵

رضا شریفی (۱۳۵۵- تهران) هنرمند مستقل است که با مدیوم عکس سرو کار دارد.  وی از سال ۱۳۷۸ شروع به عکاسی در زمینه‌های مختلف کرد؛ تئاتر، سینما، تبلیغات، پرتره، طبیعت و از جمله گرایش‌هایی بوده که در آن فعالیت داشته است. تمرکز وی در سال‌های اخیر معطوف به هنر مفهومی (با محوریت عکاسی) است. آثار او در آخرین بینال عکاسی ایران در بخش آرت فتوگرافی و همچنین چندین نمایشگاه گروهی در تهران به نمایش درآمده است.