مجله‌ی سرخوشی

کوچه زغالی

نیاز ساغری

کوچه زغالی فیلمی تجربی است از نیاز ساغری که در پاییز سال ۹۸ با دوربین سوپر هشت ساخته‌شده است.

مدت:  شش دقیقه

صدا: کوچه زغالی، ناآرامی‌های آبان ۹۸ و صدای ساز زایلوفن و پرکاشن، نوروزگاه باغ فردوس – نوروز ۹۸ 

* برای دیدن ویدیو روی پلتفرم ویمئو در ایران احتیاج به … دارید!

 

پارسال وقتی مادرم دوران شیمی‌درمانی‌اش را می‌گذراند، به‌عنوان یک نوع کاردرمانی برای کنار آمدن با شرایطی که تحملش از جهت احساسی بسیار سخت بود، پروژه‌ای شروع کردم درباره کوچه زغالی‌ها و کوچه خواجه‌نوری که به‌موازات بازار تجریش تا پشت امام‌زاده امتداد پیدا می‌کند. کوچه‌ای در پشت بازارچه‌های جدید و مدرن‌تر حوالی تجریش که انگار زمان در آن متوقف‌شده است. با حمام نمره‌ای زنانه و مردانه، عتیقه‌فروشی‌هایی که از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن‌ها پیدا می‌شود و تنها یک زغال فروشی باقی‌مانده از دوران قدیم و در فراز همه این‌ها، سایه هولناک جرثقیل عظیمی که مانند هیولایی خفته، هرلحظه ممکن بیدار شود و هر آنچه در زیر پایش است را ببلعد.

برای چند ماه، هفته‌ای یک روز با جونا در کالسکه‌اش به کوچه زغالی رفتیم، با اهالی و کسبه حرف زدیم و با دوربین کوکی سوپر هشت فیلم گرفتیم.

چندین ماه بعد مادرم فوت کرد. در ادامهٔ مکانیسم تحمل غم، فیلم‌ها را به شیوهٔ خانگی قهوه و ویتامین سی ظاهر کردم و آماده ادامهٔ پروژه شدم. در این فاصله اتفاق‌های فراوانی یکی از پس از دیگری در کشور افتاده بود. پیش‌بینی یکی از مغازه‌داران حالا کاملاً به حقیقت پیوسته بود. انگار پیش‌بینی مرد مغازه‌دار گفتار متن تصاویری بود که چند ماه بعد در آبان ماه ۱۳۹۸ در خیابان‌ها دیده شد.

کسی نمی‌داند پروژه ساختمانی عظیم و نامعلوم خیابان خواجه‌نوری که بنا به گفته کسبه محل با شکایت تکیه امام‌زاده صالح تعطیل‌شده، کی فعال می‌شود. اما حضور شبح‌وار آن در بالای زندگی روزانه‌ای که در زیر سایه‌اش در جریان است، شاید وضعیت تمثیلی است ازآنچه در جنبه‌های دیگر زندگی‌هایمان می‌گذرد. سایه‌های هولناکی که به آن‌ها عادت می‌کنیم و به زندگی ادامه می‌دهیم. از طرفی همین روزمرگی‌ها تاریخ ماست.

نیاز ساغری

 

نیاز ساغری متولد ۱۳۵۵ و فارغ تحصیل کارگردانی سینما از دانشکده سینما تئاتر دانشگاه هنر و فوق‌لیسانس انیمیشن از دانشگاه نیوپورت در ولز است. او سابقه ساخت فیلم‌های کوتاه داستانی و مستند و همکاری به‌عنوان تدوینگر در فیلم‌های مستند دارد. او عضو تعاونی فیلم‌سازان بیف (گروه فیلم‌سازان تجربی بریستول) است و در سال‌های اخیر در کنار مستند، تجربه‌های کوتاهی با فیلم‌های تاریخ‌مصرف گذشته سوپر ۸ و ظهور خانگی فیلم  می‌کند. ازجمله فیلم‌های او: خط‌چین (‌۹ دقیقه ـ انیمیشن ـ ۱۳۸۰)، زمزمه (داستانی ـ ۲۰ دقیقه ـ ۱۳۸۱)، عمو اسی (مستند ـ ۲۰ دقیقه ـ ۱۳۸۹)، ماشهٔ منشور (مستند تجربی – ۲ دقیقه – ۱۳۹۴)، تالار کتاب (مستند تجربی – ۵ دقیقه – ۱۳۹۶) و کوچهٔ زغالی (مستند تجربی – ۶ دقیقه – ۱۳۹۸).

وب سایت شخصی نیاز ساغری